lopatki do odciskania - ortodonta Legionowo

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne dziecka?
Pierwsze badanie ortodonta powinien  wykonać już u trzylatka, a kolejne badania ortodontyczne kontrolne w wieku 6, 9 i 12 lat.
W przypadku rozpoznania wady zgryzu u najmłodszych dzieci leczenie prowadzi się z zastosowaniem prostych aparatów ortodontycznych ( nie wymagają wykonywania wycisków), ćwiczeń mięśniowych, korygowania kształtu guzków poszczególnych zębów. Ortodonta często współpracuje z laryngologiem, alergologiem oraz logopedą.
W klinice stomatologicznej OneDent w Legionowie, u dzieci starszych w leczeniu wad zgryzu pracujemy aparatami płytowymi, aby zachęcić dziecko do noszenia i polubienia aparatu ortodontycznego dziecko bierze udział w projektowaniu aparatu - może wybrać ulubione kolory, w których płytka aparatu ortodontycznego zostanie wykonana, naklejki lub brokat. W szczególnych przypadkach w uzębieniu mieszanym stosujemy stały aparat ortodontyczny.

Kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne dorosłych?
Najczęstsze przyczyny leczenia ortodontycznego to krzywe zęby, które  wyglądają nieestetycznie,  ścieranie zębów, zaburzeniach stawów skroniowo-żuchwowych, asymetrii twarzy, przygotowanie do leczenia protetycznego lub przygotowanie do wykonania implantów.

Czy dziecko z zębami mlecznymi powinno nosić aparat ortodontyczny?


Idąc z dzieckiem w wieku przedszkolnym do stomatologa często słyszymy, że na wizytę u ortodonty jest za wcześnie, że nie ma sensu póki nie urosły stałe zęby. Prawda jest inna, gdyż ortodonta może dużo pomóc przy leczeniu logopedycznym.

aparat ortodontyczny dla dziecka onedent
Logopedia zajmuje się leczeniem wad wymowy, które często są skutkiem wad zgryzu. Wady zgryzu zaburzają takie czynności jak : wymowa, oddychanie, połykanie czy żucie. Ich leczeniem zajmuje się ortodonta, który w przypadku nasilonych wad zgryzu stosuje aparat ortodontyczny. Połączenie leczenia logopedycznego z leczeniem ortodontycznym pozwala na dużo szybsze i skuteczniejsze pozbycie się problemów takich jak  oddychanie przez usta, hipotonia mięśnia okrężnego ust, nieprawidłowa wymowa głosek i tłoczenie języka między zębami podczas połykania.


Małe dzieci przechodzą w przedszkolu przesiewowe badania logopedyczne, ale mało kto uświadamia rodziców, że może być potrzebna również wizyta u ortodonty. To, że dziecko jest małe wcale nie oznacza, że  nie będzie chciało nosić aparatu, przecież aparat ortodontyczny też może być atrakcyjny dla dziecka. Aparat ortodontyczny może być wykonany z materiału w ulubionym kolorze dziecka lub nawet wielokolorowy, pudełko na aparat ortodontyczny również może mieć ulubiony kolor i interesujący kształt. Dziecko zaciekawione przedmiotem i stopniowo przyzwyczajane do niego z pewnością zaskoczy niejednego rodzica i dentystę.


Pracuj z nami!

OneDent metal

 

Zapraszamy do współpracy lekarzy stomatologów o różnych specjalizacjach.